مواد مغذی

آمپول نوروبیون (Neurobion)

آمپول نوروبیون (Neurobion)

 

نوروبیون آمپولی متشکل از 3 ویتامین B1 (100 میلی گرم)، B6 (100 میلی گرم) و B12 )1 میلی گرم یا 1000 میکروگرم) می باشد. این میزان از ویتامین ها در 3 میلی لیتر محلول وجود دارد و به صورت عضلانی تزریق می شود (اندکی دردناک است). ویتامین های گروه B در چرخه ی تولید انرژی نقش دارند و باعث کاهش خستگی و افت انرژی در افراد می شوند. از انجایی که B12 بیشتر در منابع حیوانی و گوشتی یافت می شود،  افراد گیاهخوار و سالمند به واسطه ی دریافت کمتر ویتامین B12 از منابع گوشتی، می توانند از این آمپول برای رفع کمبود استفاده کنند. همچنین در ورزشکاران، افرادی که مقدار کافی از ویتامین های گروه B را از رژیم غذایی دریافت نمی کنند و در موارد کم خونی پرنشیوز مصرف نوروبیون می تواند مفید باشد.

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف این ترکیب ویتامینی می تواند در کاهش درد، نوروپاتی های مرتبط با دیابت و الکلیسم و سایر اختلالات عصبی دردناک موثر باشد. در برخی مطالعات تجویز نروبیون موجب کاهش اساس سوزن سوزن شدن، خواب رفتگی و ضعف عضلانی پا شد (1).  برخی از مطالعات دیگر نشان می دهند که شیوع کمبود ویتامین B12 در افراد مبتلا به میگرن بالاتر است و دریافت این ویتامین می تواند موجب کاهش حملات میگرنی شود (2, 3) بنابراین افراد دچار میگرن و سردرد ممکن است از فواید تزریق این آمپول بهره مند شوند.

تعداد دفعات تزریق این آمپول باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

عوارض احتمالی

نوروبیون ترکیبی از 3 ویتامین محلول در آب است که مقدار مازادش از طریق ادرار دفع می شود و مسمومیت خاصی در اثر مصرف آن مشاهده نشده است. با این حال در برخی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک، مشکلات پوستی و خارش و کهیر مشاهده شود.

 

منابع:

  1. Eckert M, Schejbal P. [Therapy of neuropathies with a vitamin B combination. Symptomatic treatment of painful diseases of the peripheral nervous system with a combination preparation of thiamine, pyridoxine and cyanocobalamin]. Fortschritte der Medizin. 1992;110(29):544-8.
  2. Nattagh-Eshtivani E, Sani MA, Dahri M, Ghalichi F, Ghavami A, Arjang P, et al. The role of nutrients in the pathogenesis and treatment of migraine headaches: Review. Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie. 2018;102:317-25.
  3. Calik M, Aktas MS, Cecen E, Piskin IE, Ayaydin H, Ornek Z, et al. The association between serum vitamin B12 deficiency and tension-type headache in Turkish children. Neurological sciences : official journal of the Italian NeurologicalSociety and of the Italian Society of Clinical Neurophysiology. 2018;39(6):1009-14.

 

0%

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
بستن