انواع رژیم های غذایی

رژیم کانادایی…. حتی نامش دروغ است!

رژیم کانادایی…. حتی نامش دروغ است!

 

جالب ترین نکته ای که در مورد این رژیم وجود دارد این است که حتی اسمی که در ایران به آن شهرت پیدا کرد، اشتباه است. نام اصلی این رژیم Royal Danish Hospital diet یا the Copenhagen Diet یا the Copenhagen Diet می باشد. بنابراین درست تر این است که این رژیم را رژیم دانمارکی بنامیم. اگر دقت کنید در اسم کامل آن کلمه ی hospital یا بیمارستان به چشم می خورد. علت این امر در این است که این رژیم اولین بار برای کاهش وزن سریع برای بیمارانی طراحی شد که قرار بود تحت عمل جراحی قرار بگیرند. با توجه به اینکه انجام اعمال جراحی روی افراد چاق خطراتی به دنبال دارد پزشکان این رژیم را برای کاهش وزن سریع بیمار ابداع کردند.

رژیم کانادایی یا دانمارکی 15 روزه یکی از آن رژیم هایی است که با ادعای کاهش 10 کیلوگرم وزن در 15 روز می تواند هرفرد دچار چاقی یا اضافه وزن را به دام بیندازد. موضوعی که می خواهم در رابطه با اون صحبت کنم زیر سوال بردن میزان این کاهش وزن نیست. چه بسا شما با رعایت این رژیم بتوانید در مدت کم بین 5 تا 10 کیلوگرم وزن کم کنید. اما باید از خودتون بپرسید کاهش وزن به چه قیمتی؟ در ادامه تعدادی از مهم ترین عوارض رژیم کانادایی بر اساس اخرین تحقیقات انجام شده بر رژیم های محدود، شدید و کوتاه مدت آورده شده است:

 1. رژیم کانادایی بین 800 تا 1000 کیلوکالری در روز انرژی دارد. این میزان از انرژی همه ی نیاز ما به انواع ویتامین ها، املاح و درشت مغذی ها را تامین نمی کند. بنابراین اولین اتفاقی که می افتد کمبود دریافت طیف وسیعی از ویتامین ها و املاح است.
 2. این رژیم تنها متشکل از 3 وعده ی اصلی است و در آن به مصرف هیچ گونه میان وعده ای توصیه نشده است. اما امروزه متخصصان تغذیه و رژیم درمانی حتی برای افرادی که دچار چاقی مفرط هم هستند تعداد وعده های غذایی را تا 6 بار در روز افزایش می دهند تا از این طریق به کنترل اشتها و قند خون فرد در طول روز کمک کنند.
 3. در این رژیم غذایی میزان کربوهیدرات رژیم بسیار کم است. مطابق هرم غذایی، افراد بزرگسال روزانه به 6 الی 11 واحد غلات احتیاج دارند. حتی در افراد دیابتی هم میزان کربوهیدرات دریافتی روزانه نباید از 50% در روز کمتر باشد. بنابراین این کاهش شدید مصرف کربوهیدرات تعادل رژیم شما را به هم می زند و موجب دیورز یا اتلاف آب بدن شما می شود.
 4. در رژیم غذایی کانادایی پروتئین زیادی وجود دارد و توصیه به مصرف تخم مرغ ، کالباس و گوشت در اکثر وعده های آن دیده می شود. مصرف بیش از حد پروتئین بار اضافی به کبد و کلیه تحمیل می کند. علاوه بر آن دریافت رژیم های پر پروتئین مانند یک دیورتیک (ادرار آور)، موجب اتلاف آب بدن می شود. بنابراین توجه کنید که بخشی از وزن از دست رفته ی شما مربوط به اتلاف آب بدن است که به هیچ وجه برای سلامت شما مطلوب نیست. در این صورت نه تنها به لحاظ ظاهری پوست شما آسیب می بیند بلکه سلامتتان به علت به هم خوردن تعادل الکرولیت هایی چون سدیم و پتاسیم به خطر می افتد.
 5. کاهش یک باره ی دریافت انرژی موجب می شود بدن ما به عنوان سوخت، عضلات را به جای چربی بسوزاند. بنابراین با رعایت این رژیم بخش دیگری از کاهش وزن ناشی از اتلاف عضلات بدن است. توجه کنید که در فرآیند کاهش وزن همواره درکنار چربی مقداری از عضلات بدن هم تجزیه می شوند. با این حال در صورتی که رژیم غذایی اصولی داشته باشید این کاهش عضله به حداقل خواهد رسید و کاهش وزن شما بیشتر به واسطه ی تجزیه ی چربی های بدنتان حاصل می شود.
 6. از طرفی کاهش وزن سریع و محدودیت شدید کالری طبق تحقیقاتی که در سراسر دنیا انجام شده موجب عوارض جبران ناپذیری می شود. از جمله: سنگ صفرا، نقرس و افزایش اسید اوریک، ریزش مو، شکنندگی ناخن ها، سردرد، یبوست یا اسهال، پوست خشک و چروکیده، عدم تحمل سرما، اتلاف آب بدن و بر هم خوردن تعادل الکترولیت های بدن، گرفتگی های عضلانی، خستگی، گیجی و عصبانی شدن، افزایش کلسترول خون، کم خونی و بی نظمی های قاعدگی در خانم ها (1-3).
 7. یکی دیگر از بدترین اتفاقاتی که بعد از رعایت 15 روز رژیم کانادایی می افتد، افت شدید متابولیسم و سوخت و ساز بدن است. کاهش سوخت و ساز بدن شما موجب می شود شما بیش از پیش مستعد چاقی و اضافه وزن شوید. به همین علت بسیاری از افرادی که یک دوره این رژیم را رعایت کرده اند، علی رغم کاهش وزن زیاد، پس از مدت کوتاهی مجددا به وزن اولیه و یا حتی بیشتر از آن برگشته اند.
 8. در نهایت اینکه رعایت این رژیم غذایی دشوار است. اقلام خاص موجود در آن و عدم انعطاف پذیری در این رژیم باعث می شود که تنها بتوان برای مدت بسیار کوتاهی آن را رعایت کرد. فرد طی این مدت فشار روانی زیادی روی خود احساس می کند و بنابراین پس از اتمام این دوره ولع بسیار بیشتری به سبک زندگی قبلی خود خواهد داشت. بنابراین عادات غذایی فرد نه تنها اصلاح نمی شود بلکه ممکن است اوضاع وخیم تر شود. رژیم غذایی مناسب رژیمی است که به شما امکان مصرف همه ی گروه های غذایی را در حد متعادل بدهد، تا حد امکان با سبد غذایی شما تفاوت نداشته باشد و رعایت آن برای شما فشار ذهنی و مالی کمی به همراه داشته باشد.

بنابراین اگر شما وسوسه ی گرفتن رژیم کانادایی را داشتید تنها به این فکر کنید که اولین بار کاربرد اصلی این رژیم چه بود. از طرف دیگر با توجه به عوارضی که گفته شد حتی اگر تنها دو هفته برای کم کردن وزن زمان دارید، بلای رژیم کانادایی را بر سر خود نیاورید!!!

منبع:

 

 1. Mustajoki P, Pekkarinen T. Very low energy diets in the treatment of obesity. Obesity reviews. 2001;2(1):61-72.
 2. Saris WH. Very‐low‐calorie diets and sustained weight loss. Obesity research. 2001;9(S11):295S-301S.
 3. Wadden TA, Stunkard AJ, Brownell KD. Very low calorie diets: their efficacy, safety, and future. Annals of Internal Medicine. 1983;99(5):675-84.

 

0%

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
بستن