انواع رژیم های غذاییمقالات علمی

لطفا لاغر شوید!

لطفا لاغر شوید!

 

داشتن اندام متناسب و رهایی از اضافه وزن این روزها دغدغه ی بسیاری از افراد است. اما انگیزه ی تعداد بیشماری از این افراد به مباحث زیبایی شناختی و ظاهر بدنشان بر می گردد. دیدن افراد مشهور بعد از داشتن چندین فرزند در سنین بالای چهل سالگی در اوج تناسب اندام، تب تند لاغری را در سر بسیاری از افراد می اندازد. به عنوان عضوی از جامعه ی علم تغذیه من نیز به شما توصیه می کنم که اندام و وزنی متناسب داشته باشید. اما در این مطلب می خواهم به اهمیت داشتن وزن سالم فارغ از جنبه ی مد و زیبایی بپردازم:

مطابق آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، از میان 10 علت اصلی مرگ و میر در سراسر دنیا، بیماری های ایست قلبی و سکته رتبه ی اول و دوم و دیابت رتبه ی هفتم را دارد. به طوری که از کل 56.9 میلیون مرگدر سال 2016، 15.2 میلیون مرگ ناشی از بیماری ایسکمی و سکته ی قلبی بود. بسیاری از مطالعات نشان می دهند که داشتن اضافه وزن و چاقی و سبک زندگی نامناسب از طریق تشکیل پلاک و انسداد عروق قلبی نقش بسیار مهمی در ابتلا به این بیماری ها دارد. از طرفی اثر اضافه وزن و چاقی در افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 امروزه به خوبی ثابت شده است.

سایر بیماری هایی که احتمال بروزشان در یک فرد چاق افزایش می یابد عبارتند از: سرطان، اختلالات گوارشی، دیابت، مشکلات تنفسی و افسردگی (1).

چاقی و اضافه وزن تنها باعث بد شکل شدن بدن و کاهش اعتماد به نفس شما نمی شود. بلکه شما با هر روزی که در وزن غیر طبیعی باقی می مانید در واقع خطر خیل عظیمی از بیماری ها را به جان می خرید…. پس برای دست یابی به سلامت بیشتر، به وزن خود اهمیت بدهید…

منبع

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death

  1. Fruh SM. Obesity: Risk factors, complications, and strategies for sustainable long-term weight management. Journal of the American Association of Nurse Practitioners. 2017;29(S1):S3-s14.

 

0%

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
بستن