دانستنی ها

نوشیدنی های الکلی

نوشیدنی های الکلی
حرام بودن مصرف الکل در احکام دینی، باعث نشده که هیچ کسی الکل مصرف نکنه. تنها باعث شده چراغ خاموش اینکار رو بکنه. بدون اینکه اطلاعات صحیحی راجع بهش داشته باشه. چون یک ترس و تابویی در موردش در سطح جامعه هست یا یک شخصی بنا به اعتقادات مذهبی کلا اهلش نیست یا یه نفرم یواشکی تو خونش با دوستای معتمدش به قصد کشت مصرف می کنه!
فقط در ابتدا بگم که صحبت های من تنها مبنای علمی داره و مسائل دینی و اعتقادی هر شخصی محترمه و باید بنا به اون عمل کنه.
در مورد مصرف الکل افراد دو دسته هستن:
• کسایی که به هر دلیل الکل مصرف نمی کنن و به همین دلیل ممکنه خطراتی رو بهش نسبت بدن که انصافا ربطی بهش نداره.
• یه عده از الکل دوستان هم در مدح فواید و خواص الکل خیلی داستان سرایی می کنن و می خوان همه رو مجاب کنن که دوای هر درد بی درمونی الکله.
اما واقعیت چیه؟
تحقیقات نشون می دن مصرف اندک نوشیدنی های الکلی در حد 1 درینک در خانم ها و 2 درینک در آقایان خطر مرگ و میر، دیابت و بیماری های قلبی عروقی رو کم می کنه.
اما دقت کنید که این فواید مفید به دو شرط براتون رقم می خوره:
• اینکه نوع اون مشروب مرغوب و مورد اطمینان باشه، یه مشروب ارزون قیمت از ساقی محلتون، به هیچ عنوان برای بدنتون فایده نداره که هیچ، حتی می تونه باعث خطر مرگ بشه.• دوم اینکه حد اعتدال رو رعایت کنید. چون الکل مثل شمشیر دو لبه عمل می کنه. مصرف کمش مفیده اما مصرف بیش از حد مجاز روزانش، خطر بسیاری از سرطان های دستگاه گوارش، مشکلات کبدی و مرگ و میر رو افزایش می ده.
اما خیلی مهمه که بدونید 1 درینک الکل یعنی چقدر:
1 لیوان معمولی، حدودا 240 میلی لیتر گنجایش داره. حالا اندازه ها رو بر اساس همین لیوان می گم:
• 355 میلی لیتر آبجو : تقریبا حدود 1.5 لیوان (اگر در بطری های آماده مصرف هست حتما به اینکه روش نوشته چند میلی لیتره توجه کنید!)
• 148 میلی لیتر شراب (12% الکل): حدود نیم الی سه چهارم لیوان
• 44 میلی لیتر الکل 40% (ودکا و ویسکی): حدود یک پنجم لیوان

چند نکته مهم:
حد مجاز مصرف روزانه الکل 40%، برای خانوم ها فقط یک پنجم لیوان و برای آقایون دو پنجم لیوانه. پس دوست عزیزی که از پارچ برای خوردن الکل 40% استفاده می کنه، نمی تونه پز بهره مندی از فواید الکل رو بده و فقط داره ضرر می کنه.
کسی که کلا الکل مصرف نمی کنه، توصیه نمی شه که برای بهره بردن از فواید الکل، بیاد شروع به مصرف کنه.
در بین نوشیدنی های الکلی شراب قرمز سرشار از آنتی اکسیدان و ترکیبات پلی فنولیه و می تونه فواید سلامتی بیشتری داشته باشه.
کالری نوشیدنی های الکلی

افرادی که دائما الکل مصرف می کنن عموما یه ویژگی مشترک دارن و اون هم یه شکم گنده ی غیر طبیعیه که مسلما مثل قدیما دیگه اعتبار بازار نیست!! بلکه سرآغازیه برای ابتلا به انواع و اقسام بیماری های متابولیک و هزینه های درمانی.
اما هر واحد الکل چقدر کالری داره؟
عمده ی الکل مصرفی در بدن در نهایت تبدیل به اسیدهای چرب می شه پس کالری حاصل از الکل خیلی به چربی ها شبیه تره. باید بدونید که هر 1 درینک الکل، نزدیک 100 کیلوکالری انرژی داره. بنابراین اگر نصف لیوان شراب قرمز بنوشید (معادل 1 درینک)، 100 کیلوکالری انرژی وارد بدنتون کردید. البته نوشیدنی های الکلی معمولا اگر اجزای دیگه ای مثل شکر و قند افزوده داشته باشن کالریشون به مراتب بالاتره.
برای جا افتادن موضوع در ذهنتون یک مثال می زنم. یک مرد بالغ 70 کیلوگرمی، 2400 کیلوکالری انرژی در طول روز نیاز داره. اگر این فرد 10 تا درینک الکل بخوره، فقط 1000 کیلوکالری انرژی از طریق الکل وارد بدنش کرده.
تازه این در حالیه که این فرد الکل رو تنها مصرف کنه که معمولا این طور نیست! و پای انواع و اقسام خوراکی های مضر و پر کالری میاد وسط. تو چنین شرایطی شک نکنید که کالری دریافتی این فرد فرضی بالاتر از 3000 رفته. پس توجه کنید که یه نفر میتونه فقط در عرض یک ساعت دور هم نشینی دوستانه خیلی خیلی بیشتر از نیاز کل روزش، کالری وارد بدنش کنه.
پس مضرات الکل از دو جنبه دامن گیر افراد می شن:
• یک سری مضراتش به واسطه ی مصرف بیش از اندازه مستقیما فرد رو درگیر می کنه. مثل خطر انواع سرطان های گوارشی، کبد چرب و….
• یک سری از عوارض الکل هم غیر مستقیمه. یعنی اول باعث میشه فرد دچار چاقی به خصوص از نوع چاقی شکمی بشه و بعد این چاقی خودش تا ته داستان رو میره و انواع و اقسام مشکلات مثل فشار خون، دیابت و …. رو به وجود میاره.
نتیجه گیری اخلاقی: اصل اعتدال و میانه روی رو در هر چیزی رعایت کنید.
عجیب اما واقعی!!
مصرف زیاد مشروبات الکلی یکی از علل اصلی ابتلا به کبد چربه.
بعد جالب این جاست که که یکسری از افراد هستن که شب به شب مشروب خوریشون دروغ نمیشه، اما آب سرد نمی خورن چون گفتن باعث کبد چرب میشه. خب آخه کاری که الکل داره با کبدتون می کنه که آب سرد خودشو بکشه هم نمی تونه! بنابراین خواهش می کنم به جای پیروی از شایعات تغذیه ای، به واقعیت ها بچسبید.

الکل و کافئین:
کافئین سطح الکل خون رو کم نمی کنه. افرادی که این دوتا رو میکس می خورن ممکنه بیشتر الکل مصرف کنن و بیشتر در معرض خطر سمیت الکل باشن.

جذب الکل
الکل در سراسر لوله گوارش جذب میشه از طریق انتشار ساده. بعد جذب به سرعت وارد مایعات بدن میشه. از طریق گردش خون پورتال وارد کبد میشه.
مقداری از الکل در حد 1 تا 2 واحد الکل توسط انزیم الکل دهیدروژناز در کبد متابولیزه میشه. اما این آنزیم اشباع میشه و الکل وارد گردش سیستمیک میشه و با انتشار ساده وارد سلول های بدن میشه.
بیشترین الکل در خون در 1 تا 1.5 ساعت اوله. بعد از گذشت 6 ساعت سطحش پایین میاد.
سرنوشت اتانول
اتانول دریافتی شما تبدیل به ماده ی استات میشه. استات باعث ساخته شدن اسیدهای چرب در بدن یا اکسیده در سیکل کربس می شود. بنابراین در بدن الکل در نهایت می تونه تبدیل به چربی ها بشه. و این اتفاقتا حد زیادی اثرات منفی مصرف زیاد الکل رو توجیه می کنه.

اثرات مصرف الکل
• افزایش ضربان قلب
• گشادی عروق
• احساس گرما
• افزایش دفع آب از کلیه
• اختلال در ریتم قلب
• تجمع چربی و ایجاد بافت فیبری در کبد
• کاهش توده ی عضلانی
• افت قند خون در زمان مصرف با شکم خالی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
بستن