تغذیه ورزشکاران

ورزش یا رژیم، مسئله این است….

ورزش یا رژیم، مسئله این است….

 

همه ی ما تو طول زندگیمون حداقل یک بار با این سوال مواجه شدیم که علم بهتر است یا ثروت؟ پاسخ به این سوال بستگی به این داره که ما الان تو چه شرایطی هستیم. اگر یک تحصیل کرده ی بیکاریم… جوابمون ثروته و اگر یک پولدار درس نخونده ایم جوابمون علمه (هرچند با توجه به شرایطی که داریم جلو میریم به گمونم نسل این سوال منقرض بشه. چون همه قراره بگن ثروت!). در مورد سوال مهم ورزش بهتره یا رژیم هم این موضوع صدق می کنه… یعنی اگر من آدمی هستم که تا به حال کلی تجربه ی ناموفق و وحشتناک از رژیم داشتم اگر این سوالو ازم بپرسن می گم لاغری فقط با ورزش!! و اگر با وجود صرف کلی وقت و هزینه تو باشگاه ها هنوز جلوی آینه از ظاهرم شاکی هستم، به عالم و آدم می گم که دوای درد چاقی فقط رژیمه.

و اما جواب درست به این سوال اینه که داشتن یک بدن متناسب و سالم در گرو دل بستن به هر دوتا است. رژیم سالم و ورزش در کنار هم مارو نه تنها به وزن دلخواه بلکه به سلامت می رسانند. متاسفانه مفهومی که این روزها خیلی بهش توجه نمی شه سلامته. نباید مبنای ما فقط وزن روی ترازو و یا بسته شدن زیپ لباس سایز مدیوم و اسمال باشه. درسته که وزن ایده آل یکی از مهم ترین فاکتورهای سلامته اما به تنهایی کافی نیست. در همین زمینه می خوام راجب نتایج یک مطالعه ی جالب صحبت کنم که اثرات ورزش و رژیم غذایی رو با هم مقایسه کرده.

در سال 2016 آقای Verheggen و همکارانشون در هلند نتایج 117 مطالعه ای که تا آن زمان در زمینه ی اثرات ورزش و رژیم غذایی انجام شده بود را بررسی کردند. نتایج این مطالعه ی متا آنالیز نشان داد که اثر رژیم غذایی روی کاهش وزن بیشتر از ورزش است با این حال ورزش نسبت به رژیم غذایی نقش بیشتر ی در کاهش چربی ناحیه احشایی دارد (1). بنابراین  با داشتن رژیم غذایی و فعالیت بدنی روزانه علاوه بر اینکه به وزن دلخواه می رسیم فواید سلامت نظیر کاهش بافت چربی بدن هم عایدمان می شود.

منبع:

  1. Verheggen RJ, Maessen MF, Green DJ, Hermus AR, Hopman MT, Thijssen DH. A systematic review and meta-analysis on the effects of exercise training versus hypocaloric diet: distinct effects on body weight and visceral adipose tissue. Obesity reviews : an official journal of the International Association for the Study of Obesity. 2016;17(8):664-90.

 

0%

امتیاز کاربران: 4.43 ( 2 رای)
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
بستن